Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
600 kubikmeter gylle løb natten til lørdag ud af en gylletank på Sønderbyvej ved Outrup. Uheldet blev opdaget lørdag klokken 07.44, og da var en del gylle allerede løbet ned i Debel bæk og videre til Søvig Bæk. Der er dog ingen dambrug i området, og indsatsleder Verner Jørgensen vurderer de miljømæssige skader til at være små, da der ikke er meget dyreliv i bækkene. Lørdag eftermiddag var en stor del af gyllen pumpet tilbage i gylletanken eller ud på en mark.
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede

Gyllen er under kontrol

OUTRUP: Brandvæsenet fra Nørre Nebel og Oksbøl vil det meste af lørdagen være travlt beskæftiget med at rydde op efter morgenens store gylleudslip ved Debel nord for Varde.

600 kubikmeter gylle blev pumpet ud af gylletanken i løbet af natten, og inden landmanden opdagede udslippet, var en del gylle løbet ned i Debel Bæk og videre til Søvig Bæk.
Indsatsleder Verner Jørgensen vurderer, at der ikke sker de store miljømæssige skader, da der ikke er særlig meget liv i bækken netop nu.

– Vandet er så koldt nu, at der er ikke er meget dyreliv. De begrænser skaderne ret kraftigt. Når vi har fået fjernet gyllen, skal vi have grøfter i området renset op, siger Verner Jørgensen.

Udslippet skete ved, at landmanden efter at have pumpet gylle op fredag, lod sugeslange være i gylletanken natten over. Den kom på et tidspunkt til at fungere som en hævert, og gyllen løb derfor ud.



68



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: