Varde-dreng forsker i brændselsceller
Brian Vad Mathiesen har netop fået sin ph.d-grad på et forskningsprojekt om fremtidens brændselsceller og deres anvendelse. ugens akademiker: Man kan sagtens starte på Lykkegårdsskolen i Varde og så ende med at lave et forskningsprojekt om de såkaldte brændselsceller, der ofte forbindes med de nyeste teknologiske landevindinger.Det er adjunkt på Aalborg Universitet, Brian Vad Mathiesen, et levende bevis på.
Han er født og opvokset i Varde, hvor han efter skolegangen på Lykkegårdsskolen gik på Varde Gymnasium.
– Da jeg var færdig på gymnasiet besluttede jeg mig for at se mig lidt omkring, før jeg begyndte at læse videre. Så jeg tog arbejde både som murearbejdsmand og senere som arbejdsmand på et industrilakering – og jeg har som også arbejdet hos Lego før jeg rejste til London og ernærede mig ved at arbejde på restauranter, fortæller Brian Vad Mathiesen.
– Senere kom jeg hjem og tjente nogle flere penge før jeg rejse til Californien – nærmere bestemt Orange County, hvor vi har noget fjern familie, som jeg boede hos.
Brian Vad Mathiesen fortæller, at han altid har været meget interesseret i samfundsforhold, og den teknologiske udvikling, der i høj grad præger samfundet.
Derfor faldt det ham også naturligt, at starte et civilingeniør-studie på Aalborg Universitet.
– Jeg har skam prøvet lidt at hvert efter studiet og så egentlig på hele ph.d.-projektet som »bare« endnu et job, fortæller Brian Vad Mathiesen, der i dag selv underviser på Aalborg Universitet.
Ph.d.-projektet, der bl.a. førte til et ophold på Risø forskningscenter, har sat fokus på den fremtidige brug af de såkaldte brændselsceller.
En teknik der ved hjælp af en elektro-kemisk proces udvinder el og varme.
Modsat en bilmotor, der afbrænder brændstoffet, så spalter brændselscellen brint-atomer og udvikler el og varme.
Teknologien er blevet sat i forbindelse med mange »fremtidsscenarier« som f.eks. biler drevet af brændselsceller og mikrokraftvarme-anlæg til den private bolig.
Brian Vad Mathiesen har med sin forskning påvist, at det næppe bliver i den enkelte bolig, vi får glæde af brændselscellerne, men mere sandsynligt i de mange decentrale kraftvarmeanlæg, hvor man kan opnå en højere energieffektivitet.
Brændselscelle-teknologien kan blive en vigtig del af fremtiden, men indtil man bl.a. får øget cellernes levetid vil de næppe revolutionere vores hverdag lige med det første.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




