Mette har paradoksalt nok forbedret sig i skolen, efter hun har fået en hjerneskade.
Mette blev slynget ud af bil men tager nu selv kørekort
OUTRUP: Mette Poulsen fra Outrup var ude for en alvorlig trafikulykke, og hun har haft det svært med biler siden den 21. juni 2007. Fysisk har hun det langt bedre, men hun lægger ikke skjul på, at der kan komme en psykisk nedtur i forbindelse med ulykken, der krævede 14 måneders intensiv genoptræning.Men Mette har fået et liv på sine præmisser efter den hårde medfart. Hun går på handelsskole, og her har en mentorordning nærmest givet hende et nyt liv.
Men Mette Poulsen har også på andre området prøvet kræfter med livet efter trafikulykken, der påførte hende en hjerneskade.
– Jeg er begyndt at tage kørekort, siger Mette Poulsen, der egentlig her ok, når hun selv sidder ved rattet. Det er også ok for hende at svinge til venstre, selv om ulykken skete netop ved et venstresving.
– Jeg har lige bestået teoriprøven og er snart færdig med at tage køretimerne, siger Mette Poulsen.
Læs mere i JydskeVestkysten eller e-avisen søndag
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis




