Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Nymindegab Kro redder julehumøret

ESBJERG: Lederen af Frelsens Hærs Genbrug på Ravnevej i Esbjerg var ved at miste julehumøret, da tyve ved et indbrud i nat i centret stjal en kæmpe sparebøsse med primært gamle 25 ører, som kunderne har lagt i. Omkring 1.000-2.000 kroner forsvandt dermed op af lommerne på samfundets svageste, meddelte en ærgerligt Torben Joensen i medierne samtidig med, at han bad alle holde udkig efter personer, der luskede rundt og forsøgte at veksle eller købe for mange småmønter.

– Men nu har vi haft en god oplevelse, nemlig at man fra Nymindegab Kro dukkede op på mit kontor og lovede at dække tabet, fortæller Torben Joesen.

Han siger samtidig, at han gjorde opmærksom på, at han ikke vidste, om der var 1.000 eller 2.000 kroner i sparebøssen, men der var ingen smalle steder fra Nymindegab Kros side. Kroen giver 2.000 kroner, oplyser Torben Joensen.



16



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
tip OS