Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
Vera Ehlers og Birthe Rasmussen mener, at dans giver ny livsenergi.

Dansen giver dem ny livsenergi

HADERSLEV: Julie Bertelsens smukke stemme klinger ud gennem højttaleranlægget denne eftermiddag i den store sal på Haderslevhus. På grønlandsk synger den talentfulde sangerinde en kærlighedssang.

De dansende på gulvet forstår ikke ordene, men under ledelse af Birthe Rasmussen fra Hinnerup ved Århus giver de slip på deres hæmninger og lader gennem dansen følelsen af kærlighed komme ind under huden på dem.

De hen ved 20 deltagere fra det meste af Jylland er til singledans – eller kiologisk dans – som den alternative behandlere foretrækker at kalde sit dansearrangement.

Siden i sommer har hun med assistance fra Vera Ehlers fra Gram  inviteret til kiologisk dans på Haderslevhus, og mellem 20 og 30 er hver gang strømmet til.

For Birthe Rasmussen handler det dog ikke i første omgang om at finde en kæreste.



6



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
Se vores tema om det sønderjyske kaffebord
tip OS