Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
11º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

En souvenir fra Australien
tallerkenharve_fra_Australien2.jpg_07.10.08_7RABB1.jpg
tallerkenharve_fra_Australien2.jpg_07.10.08_7RABB1.jpg

Tallerkenharve er en souvenir fra Australien

OUTRUP: Mange er kommet hjem fra ferie i landet »down under« med en kænguru i plys eller måske en god flaske rødvin som feriesouvenir.

Helle Knudsen fra Allingeåbro kom hjem med en tallerkenharve som souvenir, og forleden kunne en masse landmænd og indehavere af maskinstationer tage souveniren i nærmere øjesyn, mens den var på arbejde på en mark i Bækhuse ved Outrup.

– Jeg var i vinter for tredje gang på besøg i Australien og havde min far med. Vi kiggede på landbrug og blev opfordret til at se nærmere på en harve, Shane Kelly havde udviklet. Vi strøg rundt i Australien, men hver gang, vi kom til et nyt sted, var han lige rejst. Til sidst mødtes vi, og der var helt afgjort noget ved den harve, som måtte kunne bruges i Danmark, fortæller Helle Knudsen, der er landmandsuddannet, for øvrigt lige som hendes far, selv om han nu driver BK Industri med fremstilling af elementer til byggerier og industrier.

Læs mere i JydskeVestkysten eller e-avisen onsdag



32



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: