Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
14º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

TrailerVM i Rødekro - Video: Smedegaard Pressefoto & TV
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede
Billede

Gitte besejrede to mænd

trailerkørsel: Nu skal mændene til at oppe sig. At køre med trailer er ikke mere et rent mandedomæne.

Ikke færre end tre kvinder stillede op, da JydskeVestkysten i eftermiddags arrangerede VM i trailerkørsel på parkeringspladsen ved Compass Messe Center i Rødekro. Og for første gang opnåede en kvinde at se mænd efter sig.

Det var Gitte Gosch, dagplejemor fra Padborg, der opnåede en flot syvende plads blandt 11 deltagere. De to andre kvinder blev henholdsvis nummer 10 og 11.

– Mit mål er tre mænd efter mig, sagde Gitte Gosch efter første heat. Det holdt også stik på det tidspunkt. Men hun mistede nogle værdifulde sekunder i anden omgang, da hun skulle bakke traileren ind mellem to kegler.

– Det er mig, der kører traileren til genbrugspladsen. Det er jeg nødt til. For jeg har ingen mand, fortalte Gitte i pausen mellem de to omgange. Trænet havde hun ikke op til dysten, for »enten kan man det, eller også kan man det ikke«.


Lars Petersen, maskinstationsejer fra Vejbæk ved Padborg, blev en suveræn vinder af eftermiddagens dyst.

Han er en erfaren VM-deltager. Sidste år vandt han løbet i Haderslev, og ved finalen på Padborg Park blev han nummer to.

Lars Petersen var hurtigst i begge heat. Første gennemgang klarede han på 1 minut og 39 sekunder.

I anden omgang kappede han 18 sekunder af sin tid, og han vandt dermed sikkert med en samlet tid på 3.01,05 minutter – knap 14 sekunder foran Thomas Todsen, Rødekro, på andenpladsen med 3.24,54 minutter.

Nummer tre blev Jes Festersen, Hjordkær, i tiden 3.25,82 minutter.



12



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: