Kronprinspar og cykelløb på kollisionskurs
Anbefal artiklen
49 har anbefalet artiklen
Cykelrytterne var blevet forsinket en halv time på grund af strid modvind, så tilskuerne stod langs cykelruten ved Tinglev og ventede utålmodigt, da de endelig fik øje på motorcyklerne, der plejer at køre foran cykelløbet. Stor var overraskelsen dog, da det ventede felt af ryttere viste sig at være den kongelige bil Krone 2 med kronprinsparret Frederik og Mary. Og knap havde Krone 2 og eskorten rundet hjørnet, før cykelrytterne kom bragende.
HKH Frederik og HKH Mary må også have fået nys om, at de uforvaret lå helt i front i det store cykelløb, for kun et par kilometer længere fremme var den kongelige kortege ifølge et par lokale kilder drejet ind til siden, og så stod Mary og Frederik også og heppede.
En menig betjent blev efterfølgende spurgt, hvad der ville være sket, hvis cykelrytterne fra cykelløbet havde været blot tre minutter hurtigere. Hvem ville have holdt tilbage for hvem?
– Det ved jeg ikke, men kronprinsparrets kortege holder ikke tilbage for nogen, lød svaret.
Kommentar til artiklen
Deltag selv i debatten
Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her:
Seneste nyt








