Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
27º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Billede
I dag er sidste dag i institution for 140.000 børn. På mandag strejker BUPL i 15 kommuner.

KL varsler lockout af pædagoger

Et klart flertal i Kommunernes Landsforening stemte for en lockout af Bupls cirka 60.000 medlemmer. De vil blive udelukket fra arbejde om cirka fire uger. Mere end en halv million børn kan se frem til lukkede institutioner om fire uger. Arbejdsgiverne i Kommunernes Landsforening (KL) sender nu lockoutvarsel mod pædagogernes forbund Bupl.

- Det er at betragte som en fuldstændig lockout, men ledere og visse specialinstitutioner er undtaget, siger Mads Lebech, KL's topforhandler og konservativ borgmester på Frederiksberg. Lockouten kan derfor begynde om cirka fire uger og vil gælde næsten alle Bupls cirka 47.000 medlemmer, der ikke er udtaget til konflikt.

- Der er ikke en krone mere til Bupl. FOA's pædagoger har i økonomi fået det samme tilbud som Bupl. Jeg kan da sige ligeud, at vi ønsker at presse dem på pengepungen og strejkekassen, uddyber Mads Lebech.

16 ud af 17 medlemmer i KL's hovedbestyrelse er enige om at varsle lockout. Kun SF's Jane Findahl stemte nej og begrunder sin stillingtagen med, at hun ikke ønsker at optrappe konflikten.

Lockoutvarslet kommer efter, at Bupl selv sagde nej til en ny overenskomst tirsdag og dermed udtager 13.000 pædagoger til strejke i 15 kommuner fra på mandag. Det er første gang i løbet af denne omgang overenskomstforhandlinger, at der er så overvældende et flertal for en lockout i hovedbestyrelsen. Da FOA strejkede, ville socialdemokraterne ikke stemme for et lockoutvarsel.

- Det er ikke fordi, vi ikke har sympati for pædagogerne, men timingen er altså rigtig skidt, og det må Bupl også selv kunne se, siger medlem af KL's bestyrelse og borgmester i Horsens, Jan Trøjborg (S).



11



Fakta
>Lockout
Lockout er arbejdsgivernes kampskridt, når forhandlingerne går i hårdknude.

* En lockout er modsvar på forbundenes strejke.

* En lockout betyder, at arbejdsgiveren »låser døren«, så et eller flere forbunds medlemmer ikke kan komme på arbejde.

* Lockout skal varsles fire uger før, den kan begynde.

* Teknisk set er medarbejderne ikke længere ansat af arbejdsgiverne under lockout.

* Der bliver hverken udbetalt løn, pension eller andet under en lockout.

* En medarbejder indtræder som hovedregel i samme jobfunktion og med samme rettigheder, når lockouten er forbi.

* Det er medarbejdernes forbund, der udbetaler løn også kaldet strejkestøtte under en lockout.
Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: