Her er verdens 20 skønneste kvinder
Fredag:
27º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Spinkelt håb om pasning

Nogle forældre i Kolding kan måske få passet deres børn på trods af pædagogstrejken. Det er børne- og uddannelsesdirektør Ib Hansen, der tænder et spinkelt håb, når han oplyser, at han i morgen formiddag mødes med de 26 skoleinspektører for at vurdere, om der er tilstrækkeligt personale til at holde åbent på forsvarlig vis i nogle af SFO'erne uden BUPL-pædagogerne.

Også de ganske få reglementsansatte daginstitutionsledere er indkaldt med henblik på en vurdering af, om enkelte daginstitutioner kan holdes åbne eventuelt med indskrænket åbningstid.

– Men i første omgang skriver vi ud til alle forældre og fortæller dem, at de som udgangspunkt skal regne med, at der ikke er pasning fra på mandag. Det kan så vise sig, at det kan lade sig gøre at holde åbent nogle steder, og det må forældrene så bare tage som en glædelig overraskelse, siger Ib Hansen.



4



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: