» Jeg lever jo et normalt liv, men nogle gange bliver jeg filmet «
Aabenraa
Tirsdag:
-4º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Seneste nyt
Dit nærområde:
Navn
Adresse
Telefon
E-mail
Besked
Upload et billede, dokument eller videoklip


JydskeVestkysten's betingelser

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Hærværk i Rødekro
Ituslåede vinduer og rester fra natlige fester præger nu det tidligere renseri i Rødekro. Mens grunden var forurenet, var den spærret af, så hærværksfolkene ikke kunne komme til. Men de har taget revanche siden.
Hærværk i Rødekro
Hærværk i Rødekro
Hærværk i Rødekro
Hærværk i Rødekro
Hærværk i Rødekro

Hærværk efter million-oprensning

Tip en ven
Bookmark og del
Anbefal artiklen
27 har anbefalet artiklen
Print artiklen
RØDEKRO: – Der er fuld gang i den dernede næsten hver aften. De slår vinduerne i stykker, og nogle af dem har de slæbt ud i skoven.

Vi har prøvet at ringe til politiet, men de gør ikke rigtig noget ved det.
Flemming Cornelsen, tidligere postbud fra Solbakken i Rødekro er godt træt af tingenes tilstand omkring det tidligere Clip-Rens på Fladhøjvej.

Derfor reagerede han – som en af de første – på JydskeVestkystens nye tiltag: borgerjournalistik.

– Jeg går tur med hundene dernede næsten hver aften, og jeg synes det bliver værre og værre. Det ser forfærdeligt ud efterhånden, siger han.

Det tidligere renseri og ikke mindst grunden under renseriet var i mange år kraftigt forurenet med opløsningsmidlet perclorethylen, som blev brugt til at rense tøjet med.

Sønderjyllands Amt og siden Region Syddanmark har nu brugt i alt 20 millioner kroner på oprensningen af grunden.

Arbejdet er færdigt, men der stikker stadig slanger op af jorden, og der er efterladenskaber fra entreprenørerne, der stod for arbejdet.

Måske boliger
Eskild Thaysen fra Sydjysk Ejendomsselskab, der ejer grunden, fortæller, at der er forskellige forhandlinger i gang omkring fremtiden for bygningen og for grunden.

– Enten skal bygningen sættes i stand og sælges eller lejes ud til erhvervsformål, eller også skal området bruges til boligbyggeri. Vi ligger i øjeblikket i forhandlinger med forskellige parter, og der går ikke lang tid, før vi har en afklaring, siger Eskild Thaysen.

Han er opmærksom på, at bygningen på det seneste har været udsat for hærværk.

– Jeg har været forbi og kigge på det her efter nytår, og jeg har også meldt sagen til politiet, fortæller han.


Fakta
>Forureningen
Op mod fem ton opløsningsmiddel af typen perclorethylen menes at være spredt ud i jorden fra det tidligere Clip-Rens på Fladhøjvej i Rødekro.

Under selve grunden er forureningen nu renset op, men omkring 1,5 tons af opløsningsmidlet har spredt sig med grundvandet i en fane syd for Clip-Rens.

Det er nået omkring to kilometer væk og ligger i en dybde af cirka 70 meter.
Kommentar til artiklen
Deltag selv i debatten

Du skal være oprettet som bruger og være logget ind, før du kan poste i dette forum.
Er du ikke oprettet som bruger endnu, kan du gøre det på denne side.
Har du allerede en bruger, kan du logge ind her:

E-mail-adresse:

Adgangskode:

|

 
Forsiden lige nu:
Mest læste artikler