De vil hjælpe hjerneskadet dreng
Tirsdag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Ajax tilbyder Fischer kontrakt til 2016

Ajax har givet Viktor Fischer et tilbud om en ny kontrakt, der løber frem til 2016 - to år længere end hans nuværende aftale

I sidste uge sagde Viktor Fischers agent Søren Lerby til tipsbladet.dk, at Ajax vil forlænge den unge danskers kontrakt, der løber til 2014. Og nu er buddet så afgivet til danskeren, der i aftes for første gang blev udtaget til det danske U/21-landshold.

- Vi har givet ham et godt tilbud om en kontrakt, der løber til 2016. Ajax er meget positiv omkring Viktors udvikling, og han overvejer nu tilbuddet, siger sportsdirektør Marc Overmars ifølge De Telegraaf.

Viktor Fischer har dog ikke travlt med andet end at spille fodbold. Han tager tilbuddet stille og roligt og vil ikke forhaste sig med en beslutning.

- Det er fantastisk positivt for ham, at de har meldt så klart ud overfor os allerede nu. Vi tager det gelinde, og som det kommer. Der er nogle snakke, der kører på et helt stille og roligt plan. Lige nu tænker han kun på det sportslige, for der er god tid til at få det i orden, og han har også rigtig meget at se til nu her med masser af kampe og træninger i de forskellige turneringer, sagde Søren Lerby i sidste uge.

Viktor Fischer har spillet en enkelt kamp for Ajax' førstehold i denne sæson. Det var, da han fik 25 minutter mod PSV Eindhoven i Super Cup-finalen, der fungerer som optakt til Æresdivision-sæsonen, hvor Fischer indtil videre kun har varmet bænken.

tipsbladet.dk





0

 
 
Forsiden lige nu:

Hvad skriver sporten.dk?

 
 
Norgesgade 1 - 6700 Esbjerg - Telefon (+45) 7912 4500 - (+45) Fax 7513 2207 - email: jydskevestkysten@jv.dk