Her er verdens 20 skønneste kvinder
Torsdag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

B Grænsehandel Ellen Trane.ART_GTSBGQSB.1+NQ8IGVQ__Flegaard_plakat_3_SG.jpg_04.02.11.jpg
Flere smider mad i indkøbskurven, når de køber ind ved grænsen. Det skyldes fedtafgiften, mener både ekspert og købmændene.

Madindkøb hitter ved grænserne

FEDTAFGIFT: Der ryger flere fødevarer end procentholdige flasker i indkøbsvognen, når danskerne handler i grænsebutikkerne. Det skriver Jyllands-Posten.

I en ny undersøgelse, som Capacent har foretaget for brancheorganisationen De Samvirkende Købmænd (DSK), svarer 56 procent af de adspurgte, at de køber mad og andre dagligvarer, når de handler ved grænsen i Tyskland. Til sammenligning køber blot 47 procent spiritus.

- Tidligere havde folk kun spiritus, øl og vin i hovedet. De sidste par år har dagligvarer været stigende, mens de gamle, kendte produkter falder eller stagnerer. Det er en udvikling, som fedtafgiften forstærker, siger lektor Susanne Bygvrå fra Institut for Grænseregionsforskning ved Syddansk Universitet.

For to år siden købte kun 27 procent af de handlende fødevarer ved grænsen. Og købmændene er da også enig i, at væksten skyldes fedtafgiften, der trådte i kraft i oktober sidste år.

- Fedtafgiften har en stor psykologisk betydning, fordi den har fået folk til at se madvarer som en vare, man køber ved grænsen. Spørgsmålet er, om den afgift overhovedet giver staten en indtægt, når man regner det hele sammen, siger underdirektør Claus Bøgelund Nielsen fra DSK, der repræsenterer de selvstændige købmænd.

Hos grænsekøbmanden Fleggaard nikker de genkendende til væksten i salget af fødevarer.

- Der er vækst over stort set hele linjen, og det gælder også fødevarer. Men det har ikke meget med fedtafgiften at gøre. Det hænger mere sammen med, at pressen har skrevet, at det ville komme, siger administrerende direktør Mike Simonsen fra Fleggaard Detail til Jyllands-Posten.



3



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: