Her er verdens 20 skønneste kvinder
Torsdag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Wiesmach stjal sejren til Tvis

Højrefløjen Patrick Wiesmach gav Bo Spellerberg & co. grå hår og et nederlag i topkampen KIF Kolding havde chancen for at tilbageerobre andenpladsen i mændenes håndboldliga og endda komme pointmæssigt tættere på ellers suveræne AG København, da holdet lørdag gæstede Gråkjær Arena til en duel med Team Tvis Holstebro.

Men hjemmeholdet og ikke mindst højre fløj Patrick Wiesmach ville det anderledes. Wiesmach havde i den grad øje for at 'stjæle' tværafleveringerne - især fra Bo Spellerberg, når Kolding var i angreb. Og det gav hjemmeholdet en lang række lette kontramål.

Så selvom Tvis-fløjen brændte en del afslutninger, havde han med syv mål en stor aktie i hjemmeholdets sejr på 33-27.

Det samme havde europamester Mads Christiansen, der godt nok kom hjem fra Serbien med guld om halsen, men efter en slutrunde, hvor han fik meget lidt spilletid. I ligaen er Mads Christiansen imidlertid en markant profil, og med syv mål var også han en bærende kraft på Tvis-holdet.

Det var mere end man kunne sige om Koldings normalt store landsholds-profiler. Hverken Bo Spellerberg eller fløj Lars Christiansen leverede landsholdsklasse, og tilbagevendte Lasse Boesen kunne heller ikke løfte sit hold til det ekstraordinære i en kamp, hvor Team Tvis Holstebro forsvarede fjerdepladsen i Håndboldligaen på klart større bredde end KIF Kolding.

- Det var en lidt rodet affære efter en lang EM-pause, og det er dem, der vil det mest, der hiver to point hjem i sådan en kamp. Og det var os, der ville mest i dag, sagde Patrick Wiesmach efter kampen til TV2.





0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:

Hvad skriver sporten.dk?