Her er verdens 20 skønneste kvinder
Torsdag:
23º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Industrien enig om grundlag for ny overenskomst

Industriens parter er ifølge TV2 Finans blevet enige om grundlaget for en ny toårig overenskomst. Allerede nu står det klart, at HK må droppe sit hovedkrav. HK kommer således ikke igennem med kravet om en fjernelse af den såkaldte 50 pct.-regel, der betyder, at organisationen ikke kan kræve overenskomst på arbejdspladser, hvor færre end 50 pct. af de ansatte er organiserede.

Industriens overenskomst omfatter direkte 240.000 ansatte i industrien, men den er toneangivende for 600.000 lønmodtagere.

Ifølge TV2 Finans' oplysninger skulle de HK-ansatte blive kompenseret med bedre pensionsordninger, og så er der i øvrigt lagt op til beherskede lønforhøjelser på 1,5 pct. det første år og 2 pct. det andet år.

Simon Tøgern, der er formand for HK Privat, afviser overfor TV2 Finans at kende noget til et forlig, der fejer HKs krav om afskaffelsen af 50 pct.-reglen af banen.

Parterne mødes officielt lørdag til den sidste og formentlig afgørende forhandlingsrunde, der meget vel kan ende med fremlæggelsen af et overenskomstforlig søndag aften.





0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: