Demonstranter i Saudi-Arabien mødt af skud
En er dræbt og mange såret, da shiamuslimer demonstrerede i Saudi-Arabien En protestmarch i det østlige Saudi-Arabien blev fredag mødt af skud fra sikkerhedsstyrker.Ifølge Reuters blev én demonstrant dræbt og mindst seks såret, da sikkerhedsstyrkerne åbnede ild mod shiamuslimer, der forsøgte at gennemføre en march i byen, al-Qatif.
Det ærkekonservative og stenrige kongedømme har indtil nu undgået at blive ramt af de opstande, der har fejet ledere fra magten i andre arabiske lande. Shiamuslimer udgør en beskeden minoritet i det overvejende sunnimuslimske Saudi-Arabien. Shiamuslimer omfattes desuden af mistænksomhed, fordi de tilhører samme trosretning som befolkningen hos hovedfjenden Iran.
Landets østlige region rummer flere shiasamfund, og her har der tidligere været spredte demonstrationer med krav om demokratiske reformer. I november sidste år mistede fire demonstranter livet i samme områder - også de faldt for sikkerhedsstyrkernes kugler.
Allerede i oktober beskyldte Saudi-Arabien »fremmede magter« for at stå bag opfordringer til uro. »Fremmede magter« skal i den sammenhæng læses som Iran.
Kommentar til artiklen
Seneste nyt





Login & køb af E-avis




