Her er verdens 20 skønneste kvinder
Torsdag:
23º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Skolelærer bortvist efter Breivik-støtte

En norsk skolelærer har på sin Facebook-profil udtrykt støtte til den terrorsigtede Anders Breivik. Nu er han bortvist fra sit arbejde. En skolelærer i den norske by Ringsaker har udtrykt støtte til den terrorsigtede drabsmand Anders Breivik, der stod bag terrorangrebet i Norge 22. juli sidste år, hvor 77 mennesker blev dræbt, da han lod en bombe springe i det centrale Oslo og efterfølgende skød omkring sig på en politisk ungdomslejr på øen Utøya. Det skriver den norske avis Dagbladet.

Manden har således skrevet følgende på sin Facebook-profil:

- Håber, Ap (Arbeiderpartiet, red.) sætter AUFere ud på Utøya i det kommende år, og at året byder på en ny, flot jagtsæson derude.

Efter Anders Breivik mandag var til stede ved et TV-transmitteret retsmøde i Oslo, hvor han fik forlænget sin varetægtsfængsling frem til retssagen i april, skrev skolelæreren desuden:

- Den gode fyr gør en god figur på TV.

Facebook-udmeldingerne har nu fået skoleledelsen i Ringsaker til at skride til handling, og læreren er blevet bortvist fra sit arbejde.

Kriminalchef Stig Aarlien fra Ringsaker Politi oplyser, at man holder øje med manden, også på hans Facebook-side.

- Det, som nu ligger åbent på væggen, er absolut inden for grænsen. Men får vi adgang til ytringer, som bryder med bestemmelser i straffeloven, skal vi følge op. Det er åbenbart, at denne mand ikke egner sig som forbillede for skoleelever, siger han til Dagbladet.

Ifølge Hamar Arbeiderblad laver manden desuden voldsfilm i sin fritid, og flere forældre har udtrykt bekymring over, at han underviser deres børn. Nyhedsbureauet NTB skriver, at den bortviste lærer blev ansat i et vikariat sidste efterår.





0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: