Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Torsdag:
20º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Arriva

Passagererne fryser: Arriva låser venteværelse op i Ribe

KONSTRUKTIVT: Det kan betale sig at klage til Arriva. Den erfaring har i hvert fald Karin Jensen fra Skærbæk gjort sig.

I går skrev hun en klage til både jv.dk og Arriva, hvor hun beskrev, hvordan hendes søn og andre passagerer, der pendler til Esbjerg, må stå og fryse i bidende kulde, mens de venter på toget i Ribe.

- Når han skal hjem om eftermiddagen, skal han vente i tre kvarter, og det er altså koldt, når termometeret står på 15 minusgrader, siger Karin Jensen til jv.dk.

Nu kommer der en ende på de frosne fingre på Ribe Station. Arriva er gået med til at åbne det aflåste venteværelse, som længe har været aflåst efter klokken 16.30 på grund af flere tilfælde med hærværk - dog kun på prøve ind til videre.

- Vi prøver at åbne venteværelset halvanden time ekstra hver dag, og ser om det holder. Det er selvfølgelig ikke retfærdigt, at passagererne skal stå og fryse foran et aflåst venteværelse, siger Mads Bjerregaard, kommunikationsmedarbejder ved Arriva København, der har behandlet Karin Jensens klage.



1



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
tip OS