Frans: Vidste vi blev enige
- Jeg har gode holdkammerater, og min kæreste, Moa, og jeg er faldet godt til på Long Island, siger Frans Nielsen til sporten.dk Fra NHL-sulteløn til stjernestatus. Frans Nielsens løn blev femdoblet, og de næste fire år scorer han 11 mio. US dollar eller omkring 62 mio. kr.- Jeg ved ikke, hvad jeg kunne have fået i andre klubber, men nu blev det heldigvis ikke aktuelt. Jo, jeg er meget tilfreds med, at vi blev enige. Ellers var jeg blevet tradet inden deadline 27. februar, siger New York Islanders? playmaker til sporten.dk
Den guldrandede kontrakt blev offentliggjort samtidig med New York Islanders 1-0 sejr på straffeslag i Philadelphia på Frans Nielsens special, baghånden. Hans 20. mål på 34 forsøg i shootout.
- Jeg har altid været glad for at spille i Islanders og vidste, at det kun var et spørgsmål om tid, inden vi kunne forlænge kontrakten, siger Frans Nielsen.
- Selv om Islanders kun er nr. 11 i Eastern Conference, har vi ikke opgivet håbet om at komme i playoff. Og lykkedes det ikke, er jeg sikker om, at vi bliver et tophold næste år. Jeg er glad for, at jeg også er en del af holdet de næste fire år. Jeg har gode holdkammerater, og min kæreste, Moa, og jeg er faldet godt til på Long Island.
Frans Nielsen tjener i denne sæson 550.000 US dollar, mens lønnen de kommende år bliver henholdsvis 2,0 mio. US dollar, 2,5 mio. US dollar, 3,0 mio. US dollar og 3,5 mio. US dollar. Jannik Hansen, Vancouver Canucks, er i denne sæson den højst gagerede dansker i NHL med 1,6 mio. US dollar.
Frans Nielsen debuterede som første dansker i NHL 6. januar 2007 og har spillet i alt 289 kampe (46 mål og 99 assist). I 52 kampe i denne sæson er det blevet til 9 mål og 16 assist.
Islanders har vundet tre af de sidste fire kampe og møder natten til fredag dansk tid på hjemmebane Montreal Canadiens med Lars Eller.
Frans Nielsen er en af klubbens populæreste spillere, og general manager Garth Snow roser den hårdtarbejdende og loyale center til skyerne.
- Frans er en af NHLs bedste tovejs forwards. Han er det perfekte eksempel på, hvordan vi bygger en spiller op på Long Island, siger han.
Mens Frans Nielsen satser på playoff, er hans lillebror, Simon, med landsholdet i Norge, hvor Danmark møder Letland, Frankrig og Norge i VM-testen Euro Ice Hockey Challenge i Lørenskog.
- Frans har gået efter det her, siden han var ti år. Han fortjener sin succes. Jeg kender ingen, der har arbejdet så hårdt som ham, siger han.
Simon Nielsen er målmand i Lukko i den finske SM-Liiga og spiller for sin VM-chance torsdag mod Letland.
Landsholdschefen Per Bäckman er ikke overrasket over, at Frans Nielsens løn stiger til det femdobbelte.
- Markedet bestemmer. Frans er klog og seriøs. Ellers når man ikke så langt. Stort grattis fra mig. Jeg glæder mig til at få ham hjem til VM, siger han.
Frans Nielsens danske agent, Bjarne Madsen:
- Frans har gjort sit arbejde til punkt og prikke. Han har markeret sig som en af Islanders' vigtigste spillere og vil få endnu større betydning fremover.
Kommentar til artiklen
Mest læste 3 timer
- Se billederne: EfB i hopla hjemme mod Viborg
- Sjetteplads: SønderjyskE gjorde det umulige
- VB Kolding-kollaps sender Randers tæt på superligaen
- Michael Laudrup: Fantastisk, Andreas
- Se billederne: Topløs opvarmning til VM-kamp
- Udlandet kalder for Jakob Poulsen
- FCK-besked til børsen: Minus 150 mio. kr.
- Speedwaysejr til Esbjerg - nederlag til Outrup
- FC Nordsjælland afviser mange indkøb
- Beckmann: Skal ikke sove i en uge
24 timer
- Se Billederne: Gallafest i solskin
- IBC-galla: Elever ankom i alt fra trillebør til helikopter
- Se billederne: Elever til gallafest på Business College Syd
- Flammehav: Familien Konidis fik kun hamsteren Mulle med sig
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
- Olieforurening kan blive dyr fornøjelse
- Beredskabsinspektør afviser kritik: Vi handlede som vi skulle
- Storbrand på Skolebakken i Esbjerg: Dybfryser kan have startet branden
- Storalarm: Dansk olie-udslip lukker tysk hovedvej
- Se billeder og video: De kongelige ankommer til kirken
Uge
- Se Billederne: Gallafest i solskin
- Voldsom brand på Skolebakken i Esbjerg: Beboerne frustreret over slukningsindsats
- IBC-galla: Elever ankom i alt fra trillebør til helikopter
- Voldsom brand på Skolebakken: 35-40 personer skal genhuses
- Se billederne fra prinsessedåben i Sverige
- Se billederne: Elever til gallafest på Business College Syd
- Se billederne: 4.202 kvinder travede løs ved Sønderborg
- Flammehav: Familien Konidis fik kun hamsteren Mulle med sig
- Storbrand på Skolebakken i Esbjerg: Dybfryser kan have startet branden
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
Hvad skriver sporten.dk?
- FCK-besked til børsen: Minus 150 mio. kr.
- CV: FCN bliver en magtfaktor
- FCN festede til den store guldmedalje
- Lyngby slutter med sejr
- FCK-profil: Meget hård skæbne
- FC Nordsjælland afviser mange indkøb
- AGF-træner hylder FCN
- Michael Laudrup: Fantastisk, Andreas
- Udlandet kalder for Jakob Poulsen
- CV erkender: Jeg har fejlet





Login & køb af E-avis



