Tennisetter: Mor og far tog min formue
Den tidligere verdensetter Arantxa Sánchez-Vicario beskylder i en ny bog sine forældre for at stjålet hendes formue på 350 milioner kroner. Sánchez-Vicario har ligefrem svært ved at betale renterne på gælden til skattemyndighederne. Forældrene benægter alt.Spanske Arantxa Sánchez-Vicario vandt i sin tid French Open tre gange og fik dertil bl.a. en US Open-titel. The Guardian beretter dog, at hun ikke har adgang til præmiepengene, da hendes far har snydt hende for dem.
I hendes nye memoir Arantxa, Vamos! Memoirs of a Struggle, a Life and a Woman beskriver den tidligere tennisspiller, hvordan hendes forældre har efterladt hende fuldstændig pengeløs.Avisen La Otra Conica bringer følgende citat fra hendes memoir, hvor hun beskriver sin nuværende situation
- Et hurtigt skøn i forhold til alt hvad jeg har tjent vil være omkring 45 millioner euro. Mine forældre efterlod mig med ingenting, og nu er jeg i gæld til skattemyndigheder, hvilket jeg ikke har tænkt mig at lægge skjul på.
Også El Pais bringer et uddrag fra hendes Sánchez-Vicarios nye bog:
- Mine ejendomme er meget mindre værd end min bror Javiers, og han har tjent meget mindre end mig. Jeg har aldrig sat spørgsmålstegn ved, hvordan min far opbevarende mine penge. Jeg er et offer, jeg er blevet narret.
Sánchez-Vicarios mor, Marisa, giver dog ikke meget for den forklaring. Datterens udtalelser er blot et forsøg på tilsværte forældrene. I et længere interview med El Mundo forsøger at forklare, hvordan forældrene tilsidesatte alt for at kunne hjælpe deres datter.
- Mens vi læste artiklen blev vi mere og mere fortvivlede, ikke på grund af de stribevis af løgne der er i artiklen, men mere fordi vi forstod hvilken tilstand vores datters var i. For 20 år siden satte vi alt til side og tabte vores liv og vores ægteskab for pleje hendes (Arantxa, red) karriere. Jeg eskorterede hende personligt fra en meget ung alder til hver eneste turnering, hvilket har har betydet, at jeg måtte efterlade min mand og mine andre børn derhjemme.
- Derefter forlod min mand Emilio sit job for at ledsage hende og hjælpe hende. Vi forsøgte at gøre det bedste vi kunne. Alligevel har det ikke været nok... vi er anklaget for at efterlade hende i ruiner med den type af nag og vrede, der kun er din værste fjende værdig .
Kommentar til artiklen
Mest læste 3 timer
- Se billederne: EfB i hopla hjemme mod Viborg
- Sjetteplads: SønderjyskE gjorde det umulige
- VB Kolding-kollaps sender Randers tæt på superligaen
- Michael Laudrup: Fantastisk, Andreas
- Se billederne: Topløs opvarmning til VM-kamp
- Udlandet kalder for Jakob Poulsen
- FCK-besked til børsen: Minus 150 mio. kr.
- Speedwaysejr til Esbjerg - nederlag til Outrup
- FC Nordsjælland afviser mange indkøb
- Beckmann: Skal ikke sove i en uge
24 timer
- Se Billederne: Gallafest i solskin
- IBC-galla: Elever ankom i alt fra trillebør til helikopter
- Se billederne: Elever til gallafest på Business College Syd
- Flammehav: Familien Konidis fik kun hamsteren Mulle med sig
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
- Olieforurening kan blive dyr fornøjelse
- Beredskabsinspektør afviser kritik: Vi handlede som vi skulle
- Storbrand på Skolebakken i Esbjerg: Dybfryser kan have startet branden
- Storalarm: Dansk olie-udslip lukker tysk hovedvej
- Se billeder og video: De kongelige ankommer til kirken
Uge
- Se Billederne: Gallafest i solskin
- Voldsom brand på Skolebakken i Esbjerg: Beboerne frustreret over slukningsindsats
- IBC-galla: Elever ankom i alt fra trillebør til helikopter
- Voldsom brand på Skolebakken: 35-40 personer skal genhuses
- Se billederne fra prinsessedåben i Sverige
- Se billederne: Elever til gallafest på Business College Syd
- Se billederne: 4.202 kvinder travede løs ved Sønderborg
- Flammehav: Familien Konidis fik kun hamsteren Mulle med sig
- Storbrand på Skolebakken i Esbjerg: Dybfryser kan have startet branden
- Nye videoer fra banktyveriet i Haderslev: Se tyvene ankomme og flygte
Hvad skriver sporten.dk?
- FCK-besked til børsen: Minus 150 mio. kr.
- CV: FCN bliver en magtfaktor
- FCN festede til den store guldmedalje
- Lyngby slutter med sejr
- FCK-profil: Meget hård skæbne
- FC Nordsjælland afviser mange indkøb
- AGF-træner hylder FCN
- Michael Laudrup: Fantastisk, Andreas
- Udlandet kalder for Jakob Poulsen
- CV erkender: Jeg har fejlet





Login & køb af E-avis




