Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Torsdag:
16º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Salmonella-alarm i fire dagligvarekæder

Har du for nylig købt 500 gram-pakninger med hakket svine- og kalvekød i enten Kvickly, SuperBrugsen, DagliBrugsen eller Fakta, så risikerer du at blive smittet med salmonella. Det skriver jv.dk.

Der er påvist salmonella i et helt parti hakket svin/kalv 8-12%. Det drejer sig om et parti produceret af Hilton Foods, produceret 24.01.2012, mindst holdbar til 31.01.2012. Partiet er solgt over hele landet og har batchnummer: 400246504A.

Selvom holdbarhedsdatoen er overskredet, advarer Fødevarestyrelsen mod det pågældende parti, da købere kan opbevare det på frost.

Symptomerne på en salmonellainfektion er blandt andet diarré, kvalme, mavesmerter, feber og opkast. Hvis kødet ikke gennemsteges, eller håndteres det sammen med andre fødevarer, risikerer man at blive smittet.

Fødevarestyrelsen råder folk til at kassere kødet eller levere det tilbage til butikken hvor det er købt.



0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: