Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Torsdag:
15º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Armstrong renset for doping

Efterforskningen af Lance Armstrong er færdig, og den syvdobbelte Tour-vinder er renset for mistanke. Lance Armstrong har ikke taget doping, og han har vundet sine syv Tour de France-titler ærligt og redeligt.

Sådan må konklusionen være, efter det fredag aften er kommet frem, at efterforskningen omkring Lance Armstrong er nået til ende uden den amerikanske efterforskningsmyndighed har fundet grund til at rejse tiltale mod ham.

I en pressemeddelelse fra advokaterne bag efterforskningen, lyder det ifølge nyhedsbureauet AP, at de har "lukket en efterforskning om påstande om kriminelle gerninger begået af medlemmer og personer associeret med et professionelt cykelhold, som Lance Armstrong ejer en del af."

Efterforskningen af Lance Armstrong og det tidligere cykelhold US Postal har været i gang i snart to år, og påstandene gik på systematisk doping. Blandt vidnerne i sagen har været de tidligere cykelryttere Floyd Landis og Tyler Hamilton, som begge to har taget og indrømmet brug af doping.

De har både i efterforskningen og i offentligheden rettet massive beskyldninger mod Lance Armstrong om systematisk doping. Tyler Hamilton medvirkede sidste år i TV-programmet '60 Minutes'. Her sagde han blandt andet:

- Armstrong tog det samme, som vi andre gjorde. EPO, testosteron, blodtransfusioner.

Beskyldninger, som der altså ikke er blevet fundet beviser for i de amerikanske myndigheders efterforskning.

Lance Armstrong advokat, Mark Fabiani, modtager beskeden om efterforskningen med lettelse.

- Det er en fantastisk nyhed.

- Lance er glad for, at advokaterne har truffet den rette beslutning, og han er mere end nogensinde før, fokuseret på at dedikere sit liv og sin tid til Livestrong, og de ting der har haft indflydelse på hans karriere, siger han.

Lance Armstrong har vundet Tour de France syv gange og har altid fastholdt, at han har kørt hele sin karriere uden brug af doping.





0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:

Hvad skriver sporten.dk?