Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Torsdag:
15º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Venstrefolk accepterer bøde for musiktyveri

Venstre i Aalborg accepterer at betale den erstatning på 100.000 kroner, som Retten i Aarhus har tildelt, fordi det brugte Laid Backs verdenskendte hit »Sunshine Reggae« i en valgvideo. Det oplyser formanden for forretningsudvalget i Venstres Aalborg-afdeling, Jakob K. Svendsen, til Berlingske Nyhedsbureau.

- Det er forbundet med en del ressourcer at køre de her sager, og vi har behov for at komme videre nu, siger han.

- Vi har fået rettens ord for, at det, vi har gjort, det skulle vi ikke have gjort, så selvfølgelig kunne vi aldrig finde på at gøre sådan noget igen, siger Jakob K. Svendsen, der gerne vil benytte lejligheden til at beklage over for Laid Back.

Musikerne i gruppen lagde sag an, fordi de ikke ville have deres musik sat i bås med en politisk kampagne, og Retten i Aarhus dømte altså til fordel for gruppen. Venstre skal ud over erstatningen på 100.000 kroner også betale sagsomkostningerne på 30.000 kroner.

BNB





0



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: