Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Torsdag:
15º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Ferdinand vil ikke overtage for Terry

Fredag valgte det engelske fodboldforbund, FA, at fratage John Terry anførerbindet på det engelske landshold på grund af den racismesag, forsvarsspilleren har hængende over hovedet. Ét er sikkert, det bliver ikke Rio Ferdinand, der overtaget bindet. Også tilbage i 2010 blev John Terry frataget anførerbindet. Den engelske landstræner, Fabio Capello, valgte at fratage ham kaptajn-rollen efter en episode, hvor forsvarsspilleren havde været utro med holdkammerat Wayne Bridges kone. Rio Ferdinand blev ny kaptajn, men landstræner Capello nåede at fortryde.

Det vil Manchester Uniteds 33-årige forsvarsspiller ikke opleve igen.

- Jeg vil ikke være engelsk kaptajn efter den seneste episode. Jeg vil bare koncentrere mig om at spille for United. Hvis jeg kommer med på landsholdet, bliver jeg glad, skriver Rio Ferdinand på det sociale medie Twitter, som han er en flittig bruger af.

Det er Rio Ferdinands bror, Queens Park Rangers-spilleren Anton Ferdinand, som John Terry er blevet beskyldt for at sende racistiske gloser efter, hvilket har ført til retssagen, der først bliver afgjort efter EM i Polen og Ukraine.

Rio Ferdinand er på en liste over potentielle kaptajner, der blandt andet tæller Liverpool-spilleren Steven Gerrard og Manchester City-målmand Joe Hart.





0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:

Hvad skriver sporten.dk?