Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Torsdag:
15º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Hummel ny tøjsponsor i Brøndby

Brøndby skal igen klædes i Hummel, efter en årrække med Adidas og Reebok.

Det danske sports- og modetøjsfirma Hummel skal til sommer med stor sandsynlighed afløse Adidas som tøjsponsor i Brøndby. Det skriver Ekstra Bladet i dag.

- Jeg kan ikke sige andet end, at vi har flere muligheder, og vi vælger den, der økonomisk og værdimæssigt passer bedst. Men lige nu er der intet på plads, siger Brøndbys direktør Jan Lockhart.

I følge Ekstra Bladets oplysninger er Hummel dog favorit til at overtage tøjsponsoratet som til sommer, når Brøndbys samarbejde med Adidas ophører.

Hummel har tidligere været tøjsponsor i Brøndby i perioden fra 1986 til 1096. I den periode oplevede Brøndby sin absolutte storhedstid i både dansk og europæisk fodbold. Derfor vil mange Brøndbyfans sikkert glæde sig over, at Hummel igen er tilbage på Vestegnen.

Hummel er allerede repræsenteret i Superligaen på spillertrøjerne hos AGF og AC Horsens.





0

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:

Hvad skriver sporten.dk?