Syddanske gymnasieelever kæmper i SprogOlympiaden
SPROGLIGT: Elever fra Tønder, Varde og Ribe Gymnasium skal den 7.-9. februar kæmpe mod gymnasieelever fra hele landet om sejren i Danmarks første SprogOlympiade.Over 2300 elever fordelt på 50 skoler fra hele landet er tilmeldt konkurrencen, hvor der skal dystes i tysk, fransk og spansk.
- Beherskelse af fremmedsprog ud over engelsk er nødvendigt for os som EU-borgere og som medlemmer af det globale samfund. Sprog giver dybere indsigt i andre landes kultur, traditioner og historie og åbner sindet for nye indtryk samtidig med, at flere sprog giver bedre chancer på arbejdsmarkedet, siger Anders Bock fra EU-Kommissionens repræsentation i Danmark.
SprogOlympiaden afholdes i samarbejde med Europa-Kommissionens Generaldirektorat for Oversættelse, Goethe-Instituttet, Institut Français og den spanske ambassade og støttes af bl.a. Dansk Industri og Dansk Sprognævn.
Kommentar til artiklen
Seneste nyt





Login & køb af E-avis




