Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Onsdag:
17º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

OLU
OLU
OLU
OLU
OLU
OLU
OLU
OLU

Lokofører: Knallertkører zigzaggede mellem bommene ved Sejstrup

RAPPORT: I går blev den 26-årige Kevin Jensen dræbt af et Arriva-tog i en jernbaneoverskøring ved Sejstrup.

De endelige undersøgelser omkring forløbet bag dødsulykken er endnu ikke færdige. Men i dagens Esbjerg-udgave af JydskeVestkysten udtaler Banedanmark, at det formentlig var et forsøg på at nå over skinnerne før toget, der kostede Kevin Jensen livet.

– Alt tyder på, at personen har forsøgt at nå over inden toget. Men vi må afvente den endelige rapport, før vi kan sætte to streger under noget som helst, siger Helle Bøhl Møller, der er sektionschef hos Bane Danmark, til JydskeVestkysten.

Undersøgelserne skal sammenholdes med politiets undersøgelser, men ifølge lokoførerens udtalelser zigzaggede knallertkøreren gennem bommene, oplyser Banedanmark.



2



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
tip OS