Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Onsdag:
23º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Danish police car
Politi Hundepatrulje

Røverier i Sønderborg:
Fire mænd anholdt

SØNDERBORG: Fire mænd blev i løbet af torsdag eftermiddag og aften anholdt, og en 21-årig og en 24-årig mand er nu sigtet for et hjemmerøveri mod beboerne i en villa i Sønderborg i går.

På Hertug Hans Vej var to teenagepiger og to rengøringsassistenter hjemme, da den ene af røverne trængte ind i huset med en kniv i hånden. Pigerne og rengøringsassistenterne flygtede ind i en anden del af huset.

Røverne forsvandt med en PH-lampe.

Allerede kl. 16.30 i går havde Syd- og Sønderjyllands Politi anholdt den første - en person fra Sønderborgs misbrugskredse. Kl. 20.45 var fire personer hentet ind til afhøring.

Den ene af de to, som er sigtet for hjemmerøveriet, er også sigtet for at have deltaget i et røveri mod Kiwi i Sønderborg 11. januar. Han fremstilles i dag i grundlovsforhør i Retten i Sønderborg.

Den anden røver, som er sigtet for hjemmerøveriet, vil politiet også forsøge at få varetægtsfængslet efter grundlovsforhøret.

De to andre mænd, der blev anholdt i går, er løsladt efter afhøring. Politiet sigter dem for at have medvirket mod røveriet mod Kiwi.

Om motivet til røveriet i går siger leder af lokalpolitiet i Sønderborg, Preben Westh:
- Nogen i Sønderborgs narko- og misbrugsmiljø havde set sig nødsaget til i en fart at skaffe penge.



2



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
Afstemning
Er det en god idé, at byrådet vil nedlægge halvdelen af valgstederne for at spare en halv million kroner?