Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Onsdag:
22º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Jordskred graves væk
Jordskred graves væk
Jordskred graves væk2
jord15
jord12
jord13
jord14
jord16
jord17
jord18
jord19
jord3
jord4
jord5
jord6
jord7
jord8
jord9
jord10
jord11

Se billeder og video: Gravemaskiner arbejder på skridende skråning

Mojo: Efter 10 dages snakken, diskuteren og vurderen begyndte arbejdere fra entrepenør-virksomheden Arkil at grave jord væk fra Haderslevs nok mest kendte skråning i morges.

Skråningen har siden fredag i forrige uge truet med vælte ned over andelsboligerne i Hertug Hans Gade under den. Men nu har Haderslev Kommune trukket i nødbremsen og har besluttet at grave den løse jord væk, så skråningen bliver stabiliseret. Udgiften for gravearbejdet løber hurtigt op i 200.000-300.000 kroner, vurderer ingeniør Peter Lund fra Haderslev Kommune, som tilså arbejdet her til morgen.

Regningen lander i første omgang på kommunens bord, men da skråningen står på andelsbolighavernes grund, er det dem, der er ansvarlige for jordskreddet, mener kommunen. Og dermed er der lagt op til et slagsmål om udgifterne i at sikre skråningen.



1



Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu:
Se vores tema om det sønderjyske kaffebord
tip OS