Olsen vil give Schmeichel en oplevelse
Kasper Schmeichel er for første gang udtaget til den endelige landsholdstrup. Olsen vil give ham et 'skub'. Den unge Kasper Schmeichel tager nu endnu et lille skridt i anstrengelserne for at løfte den enorme arv efter sin far.Tirsdag eftermiddag valgte landstræner Morten Olsen at udtage Leeds-keeperen til den endelige trup på 23 spillere, der skal kæmpe for Danmark i EM-kvalifikationskampen mod Island næste lørdag.
- Vi vil gerne motivere ham. Og det er stort at spille på det danske landshold - også for ham. Så der er ingen tvivl om, at det vil give ham et puf i ryggen at føle den anerkendelse, og at vi lægger mærke til ham, siger Morten Olsen.
Det er første gang, Kasper Schmeichel er udtaget til A-landsholdet. Landstræneren har dog ikke været i tvivl om, at han på et eller andet tidspunkt skulle have chancen.
- Der har åbnet sig en mulighed, fordi Kasper har præsteret fint. Vi har været ovre at kigge på ham flere gange det seneste år, og han har fortjent at komme med, siger Morten Olsen.
- Og samtidig, da der er stor konkurrence på målmandsposten, og da der lige nu er et par andre, der er ude med skader eller manglende spilletid, har vi sagt, at her er en mulighed for Kasper.
Landstræneren understreger dog samtidig, at Schmeichel trods udtagelsen er langt fra spilletid på landsholdet.
- I første omgang har jeg sagt til ham, at han er tredjemålmand. Thomas Sørensen er nummer ét. Kasper skal lugte til det her og blive motiveret til at komme med igen.
Morten Olsen skar tirsdag eftermiddag 12 spillere fra den bruttotrup på 35 spillere, han oprindeligt havde udtaget.
Jesper Christiansen fra svenske Elfsborg trak sorteper blandt de fire målmænd, der også tæller Thomas Sørensen og Stephan Andersen.
Kommentar til artiklen
Mest læste 3 timer
- Laursen vil træne Villa
- Bruyneel har haft alvorssnak med Schleck
- Tour-arrangører taber til læge
- BIF-legender: OK at give Romme og Krohn fri
- Nu smutter Drogba alligevel ikke
- Rommedahl maner rygter til jorden
- Garvet keeper forlænger med Horsens
- Manchester United er stadig verdens bedste mærkevare
- Riis: Bare mine ryttere var som Lars Bak
- SE BILLEDERNE: SønderjyskE er tilbage i ligaen
24 timer
- Se billederne: 4.202 kvinder travede løs ved Sønderborg
- Prinsessedåben var en folkefest i Møgeltønder
- Farverigt Tulipanfest-optog i Ribe
- Damefrokost: 1200 kvinder mestrede den olympiske festdisciplin
- Håndbygget autocamper og rock 'n' roll campingvogn kommer under hammeren i Haderslev
- Se billederne fra prinsessedåben i Sverige
- Her blev bordel anmeldt for sex for åbne gardiner
- Billederne af gæsterne: Festen var for familie og venner
- Se billederne: Ny rig i Esbjerg Havn
- Christiansfeld-pige afgav kronen
Uge
- Damefrokost: 1200 kvinder mestrede den olympiske festdisciplin
- Prinsessedåben var en folkefest i Møgeltønder
- Se billederne: Linse og Gustav lærer ringridning i Fårhus
- Farverigt Tulipanfest-optog i Ribe
- Se billederne: 4.202 kvinder travede løs ved Sønderborg
- Billederne af gæsterne: Festen var for familie og venner
- Se billederne af den charmerende prinsesse Isabella
- Se billeder og video: De kongelige ankommer til kirken
- Se billederne: Mange lokale var med til festen
Hvad skriver sporten.dk?
- Se Barcelonas nye trøjer
- BIFs fanklub: De tager ikke kampen seriøst
- FCKs storaktionær: Fodbold er risikabelt
- Mourinho forlænger med Real Madrid
- Dyster Don Ø: FCN-guld vil lamme FCK sportsligt
- BIF-legender: OK at give Romme og Krohn fri
- Laursen vil træne Villa
- Her hugger nøgen aktivist EM-pokalen
- Landsholdsstjerner: Respekt for FCN
- Her er Europas bedste hold





Login & køb af E-avis




