Se billederne fra prinsesse Athenas dåb
Mandag:
25º
KILDE: DMI.
Se lokal vejrudsigt
Navn
Adresse
By
Telefon
E-mail
Besked

Upload et billede, dokument eller videoklip

SMS

SMS dit tip til nummer 1277. Skriv jv i emnefeltet og efterfølgende din besked.

Vorbassespejdere fik inspiration til det nye år

Fredag d. 7. januar begyndte spejderne i Vorbasse det nye år med en inspirationsaften for spejderlederne. Ca. 20 ledere var mødt op for at få tilført en god dosis energi og nye ideer inden spejderarbejdet igen begyndes efter juleferien.

Aftenens tema blev slået an med et indlæg fra Peter Erkman fra Køgespejderne, som i de senere år har haft stor succes med at tilbyde spejderaktiviteter for de yngste børn og deres forældre.

Foruden familiearbejdet, berettede Peter Erkman også om, hvordan Køgespejderne lægger meget stor vægt på ledernes trivsel, og hvordan mange foreningsopgaver som bliver løst på utraditionelle måder som derved giver lederne mulighed for at fokusere på det, de synes er sjovt, og som de er bedst til: at drive spejderarbejde for børn og unge i alle aldre.

De veloplagte Vorbasse spejdere havde mange spørgsmål, og diskussionen gik lystigt over den lette aftensmad, om hvordan spejderarbejdet i Vorbasse kan gøres endnu bedre og sjovere for både børn og voksne. De mange spændende og kreative forslag mundede bl.a. ud i en beslutning om at undersøge muligheden for at tilbyde for spejderaktiviteter for familier med børn i alderen 3-6 år hos Spejderne i Vorbasse, da flere familier allerede har udtrykt interesse for dette.

Efter denne hyggelige aften, er lederne nu klar til at møde børn og unge i den nye sæson, som begynder i løbet af uge 2 for alle aldersgrupper. Nye spejdere som altid velkomne til at møde op. Se spejdernes hjemmeside for mere information om mødetider og programmer: http://www.vorbasse.dk/sport-fritid/spejdere/enhederprogrammer.html



1

Kommentar til artiklen
 
 
Forsiden lige nu: