140 ud af 3500 andelshavere i Andelskassen Sydvestjylland var mødt op til den ekstraordinære generalforsamling i Helle Hallen.
Massiv opbakning til fusion af andelskasser
FUSION: I aftes blev der holdt ekstraordinære generalforsamlinger i både Andelskassen Sydvestjylland og Jernved-Rømø Andelskasse.Eneste punkt på dagsordenen var en fusion af de to andelskasser med i alt 70 medarbejdere og ni afdelinger. Og der var et klar ja til en fusion til den ny andelskasse, som får navnet Andelskassen Sydjylland og får hovedsæde i Gredstedbro.
I Egebæk-Hviding Kultur- og aktivitetscenter var Jernved-Rømø Andelskasse samlet. Ud af 247 stemte 218 ja til en fusion, mens 29 stemte nej.
Andelshaverne i Andelskassen Sydvestjylland var samlet i Helle Hallen.
Og uden nogen debat stemte 134 ud af 140 andelshavere ja til en fusion. Tre stemte nej, mens tre svar var blanke.
Formanden for Andelskassen Sydvestjylland Jeanette Obling fortalte inden afstemningen om baggrunden for fusionen med lige netop Jernved-Rømø Andelskasse.
Første skidt på vejen til at blive en region under et nyt aktieselskab i Sammenslutningen Danske Andelskasser. De nuværende 19 andelskasser skal selv finde sammen i nye regioner.
– Vi er ligeværdige, og vi har et presserende behov for at styrke vores erhvervsafdeling, fortalte Jeanette Obling.
Den kompetence har Jernved-Rømø Andelskasse, som der har været kontakt til i flere år.
– Vi har ikke fusionsforskrækkelse. Og de øvrige andelskasser i Varde Kommune er blevet orienteret og inviteret med. Men de er ikke klar endnu, sagde Jeanette Obling.
Kommentar til artiklen





Login & køb af E-avis














